Indikácie a kontraindikácie saunovania

Fínska sauna: 85-100°C do 15 minút

Sauna je fínske slovo a v preklade znamená miestnosť na vyhrievanie pri saunovaní a prvé písomné zmienky sú z 11. storočia. Fíni patria medzi najzdravšie národy sveta. V severskej krajine, kde je slnečný lúč vzácny a zima prichádza skoro, je dôležité udržovať si telo v dobrej kondícii. 

Saunovacia tradícia si našla svoje miesto v modernej spoločnosti a vďaka svojim liečebným účinkom je súčasťou fínskych domov i bytov. Drevený obklad, ticho a sálajúca horúčava pôsobia priaznivo na psychiku človeka. V saune sa uvoľnia unavené svaly a telom vylučovaný endorfín poskytne uvoľnenie aj pre stresom namáhaný mozog. Fínska sauna poskytuje celkové prekrvenie organizmu, potrebnú relaxáciu a oddych. Prudké ochladenie skokom do studenej vody alebo v ľadovej sprche prináša rovnako príjemné pocity šťastia ako saunovanie.

Účinok: relaxačný, regeneračný, posilnenie imunity, celkové telesné a psychické uvoľnenie

Indikácie: Zohriatie tela nad normálnu teplotu zlepšuje prekrvenie organizmu a pohyblivosti svalstva, rozšírenie potných žliaz a vyplavenie nečistôt z tela a pokožky. Saunovanie je zároveň prevencia pred nachladnutím spojená s otužovaním a duševnou relaxáciou. Vhodná pre chronické zápalové ochorenia dýchacích ciest, pohlavných a močových orgánov, srdcovocievny systém, chronické zápalové ochorenia pohybového systému, funkčné poruchy prekrvenia, vhodná pri liečbe horných dýchacích ciest, poruchách pohybového ústrojenstva, nespavosti, alergických stavoch.


Kontraindikácie: všetky akútne chorobné stavy, zvýšená činnosť štítnej žľazy, krvácavé choroby, stavy po zápaloch žíl, epilepsia, infekčné choroby, hypertenzia, dekompenzovaný diabetes mellitus, zhubné nádory, epilepsia, nehojace sa kožné defekty akéhokoľvek pôvodu, všetky akútne ataky chronických ochorení, dekompenzácia chronických ochorení, infekčné, prenosné, parazitárne ochorenia, aktívna TBC, krvácavé stavy, psychické ochorenia, horúčkové stavy, febrílne stavy, celková arteroskleróza s orgánovým poškodením, ochorenie žliaz s vnútorným vylučovaním, liečba kortikoidmi (zvýšená činnosť štítnej žľazy), rakovinové ochorenia (zhubné nádory), stav po srdcovom infarkte a cievnej mozgovej príhode (po lekárskom vyšetrení bez komplikácií 3 mesiace), všetky ochorenia srdca a ciev po konzultácií s odborným lekárom, tehotenstvo, relatívna kontraindikácia vek nad 70 rokov.

Odporúčanie:

S ohľadom na saunu s vysokou teplotou je potrebné dbať na zdravotné obmedzenia najmä u ľudí so srdcovocievnymi ochoreniami. Pri saunovaní je maximálny odporúčaný pobyt pre zdravého človeka 20 minút. Opakovanie procedúry ako aj dĺžku procedúry treba zvážiť podľa pocitov pri saunovaní.

Infra sauna: 40°-50°C 10-20 minút

Infrasauna umožňuje príjemné vyhriatie a prekrvenie organizmu aj ľuďom, ktorí neznesú vysoké teplo tradičnej suchej sauny. Infra lúče neopaľujú, tepelný efekt preniká hlboko do tela, nie je iba povrchový.

Účinok: využitie infra lúčov je vhodné na zlepšenie prekrvenia organizmu, prečistenie pleti, detoxikáciu, odbúravanie celulitídy, ohrev tela, spúšťanie liečebných procesov a relaxáciu

Indikácie: Podporuje zrýchlenie krvného obehu, zvyšuje elasticitu svalov - kolagénnych tkanív, znižuje stuhnutosť kĺbov, znižuje bolesť a urýchľuje hojenie. Efekt infrasauny je prospešný aj u hypertenzných pacientov. Redukcia hmotnosti vylučovaním tuku. Prospešný vplyv na kožu, uvoľňuje upchané póry, elasticitu kože. Celkové uvoľnenie, pomáha zmierňovať astmu, alergie dýchacích ciest a zápaly, bolesti zubov a ďasien, opuchy.


Kontraindikácie: všetky akútne chorobné stavy, zvýšená činnosť štítnej žľazy, krvácavé choroby, stavy po zápaloch žíl, epilepsia, infekčné choroby, hypertenzia, dekompenzovaný diabetes mellitus, zhubné nádory, epilepsia, nehojace sa kožné defekty akéhokoľvek pôvodu, všetky akútne ataky chronických ochorení, dekompenzácia chronických ochorení, infekčné, prenosné, parazitárne ochorenia, aktívna TBC, krvácavé stavy, psychické ochorenia, horúčkové stavy, febrílne stavy, celková arteroskleróza s orgánovým poškodením, ochorenie žliaz s vnútorným vylučovaním, liečba kortikoidmi (zvýšená činnosť štítnej žľazy), rakovinové ochorenia (zhubné nádory), stav po srdcovom infarkte a cievnej mozgovej príhode (po lekárskom vyšetrení bez komplikácií 3 mesiace), všetky ochorenie srdca a ciev po konzultácií s odborným lekárom, relatívna kontraindikácia vek nad 70 rokov, v prípade používania liekov, akútnych zranení, zápalov, tehotenstva, akútnych kardiovaskulárnych ochorení, silikonových implantátov odporúčame konzultáciu s lekárom

Odporúčanie:

opakovanie procedúry ako aj dĺžku procedúry treba zvážiť podľa pocitov pri saunovaní

Parná sauna: 40-50°C 10-15 minút

Účinky: výrazné antiseptické a protizápalové účinky pri inhalácii, uvoľnenie nosových a prínosových dutín, inhalácia chráni pred vírusovými a bakteriálnymi infekciami dýchacích ciest a mierni alergické dýchacie ťažkosti

Kontraindikácie: infekčné choroby, hnisavé ochorenia kože, plesne, infekcie, akútne horúčkovité ochorenia, všetky choroby v akútnom štádiu, hypertenzia a známky obehového zlyhania, stavy po hlbokej trombóze, zhubné nádory, epilepsia, inkontinencia moču a stolice, všetky akútne ataky chronických ochorení, dekompenzácia chronických ochorení, infekčné ochorenia, aktívna TBC, krvácavé stavy, psychické ochorenia, horúčkové stavy, febrílne stavy, tehotenstvo, relatívna kontraindikácia vek nad 70 rokov

Odporúčanie:

Relaxujte tak dlho, ako je Vám príjemné.

Ísť späť

Chcete sa o našich saunách a wellness zariadeniach dozvedieť viac?

© 2022 Všetky práva vyhradené pre AUNAS s.r.o.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.